Sunday, 24 September 2017
Entertainment Headlines News

DWDD Katropa Radio Receives Special Award at the 15th Gawad Tanglaw

tanglaw1Camp Aguinaldo, Quezon City – The DWDD Katropa Radio’s “Voice of the Teacher” radio show hosted by Dr. Reynaldo Samson received Special Award and Recognition at the 15th Gawad Tanglaw held Tuesday evening, April 26, 2017

Major Christian C Uy, Station Manager of DWDD and Dr. Samson received the said award.tanglaw2

Gawad Tanglaw is the academe-based group composed of Critics, scholars, and academicians.

Below is the full list of awards being handed out at the ceremony:

FILM (Pelikula)

Best Films
“Ang Babaeng Humayo”
“Hele sa Hiwagang Hapis”
“Pamilya Ordinaryo”

Best Director
“Lav Diaz”

Best Actress
Charo Santos, “Ang Babaeng Humayo”
Jaclyn Jose, “Ma Rosa”

Best Actor
Allen Dizon, “Iadya Mo Kami”
Paolo Ballesteros, “Die Beautiful”

Best Supporting Actress
Susan Africa, “Hele Sa Hiwagang Hapis”
Aiko Melendez, “Iadya Mo Kami”tanglaw3

Best Supporting Actor
Xian Lim, “Everything About Her”
Jess Mendoza, “Pauwi and Purgatoryo”

Best Story
Ferdinand Lapuz, “Area”

Best Screenplay
Troy Espiritu, “Ma Rosa”

Best Cinematography
Larry Manda, “Hele Sa Hiwagang Hapis”

Best Editing
Gilbert Obispo, “Area”

Best Production Design
Cyrus Khan, “Laut”

Best Musical Scoring
Jesse Lucas, “The Unmarried Wife”

TELEVISION (Telebisyon)

TV Station of the Year
ABS-CBN

Best News Program
Newsroom, CNN Philippines

Best News Program Anchor (Male)
Ted Failon (ABS-CBN)

Best News Program Anchor (Female)
Mitzi Borromeo, Newsroom, CNN Philippines

Best Morning Show Host (Male)
Jorge Carino (ABS-CBN)
Atom Araullo (ABS-CBN)

Best Morning Show Host (Female)
Rhea Santos

Best Business Program
On the Money (ANC) and Business Nightly (ANC)

Best Lifestyle Program
Executive Class and Cityscape, ANC 27

Best Sports Program
Hardball (ANC)

Best Children’s Program
WINNER: Oyayi (ABS-CBN)

Best Public Affairs Program
WINNER: Beyond Politics (ANC)

Best Public Service Program
Reaksyon

Best Documentary Program
Mukha (ANC) and Reporter’s Notebook

Best Investigative Program
Imbestigador

Best Comedy Show
Funny Juan (CineMo!)

Best Morning Program
Magandang Buhay (ABS-CBN)

Best Game Show
Minute to Win It (ABS-CBN)

Best Educational Program
Greenliving (ANC)

Best Variety Show
ASAP (ABS-CBN)

Best Talk Show
Tonight With Boy Abunda (ABS-CBN)

Best Magazine Show
I-Juander

Best Reality/Talent Show
Your Face Sounds Familiar (ABS-CBN)

Best Drama Anthology
Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN)

Best TV Series
The Greatest Love (ABS-CBN)

Best Performance by an Actor (TV Series)
Coco Martin (Ang Probinsyano) (ABS-CBN)

Best Performance by an Actress (TV Series)
Sylvia Sanchez (Greatest Love) (ABS-CBN)

Best Performance by an Actor (Single Performance)
Albie Casino (Maalaala Mo Kaya, “Picture”) (ABS-CBN)

Best Performance by an Actress (Single Performance)
Sue Prado (Magpakailanman, “Nabaliw na Ina”)

 

PRINT (Panulat)

 

Best Magazine
Garage

 

Best Newspaper (Broadsheet)
Inquirer

 

Best Newspaper (Tabloid)
Pilipino Star

 

Best Broadsheet Columnist (Opinion)
Danton Remoto (PhilStar)

 

Post Comment